KAHVE HAKKINDA
KAHVE TİCARETİNİN TARİHÇESİ

 Kahve Ticaretinin Tarihçesi

Kahve bitkisinin 15. yüzyıl başlarında Arap tüccarlar tarafından kahvenin ana vatanı olarak kabul edilen Etiyopya’dan, Yemen’in liman kenti Al-Moha (Mocha)’ya taşındığına inanılmaktadır. Kahvenin canlandırıcı etkisi ve ticari değeri ile ilgili haberler hızlıca yayılmış ancak taze kahve çekirdeği ve canlı kahve bitkisinin ihracatı 200 yılı aşkın bir süre ölüm cezası ile yasaklanmıştır. Bu süre zarfında, Avrupa ve ötesine tüm kahve ihracatı Yemen, Mısır ve Osmanlı başkenti İstanbul yoluyla yapılmıştır.

16. yüzyılda İstanbul, dünya kahve ticaretinin merkezi olmanın yanı sıra, dünyanın en büyük kahve pazarı haline de gelmiştir. İlk kahvehane 1553 yılında açılmış ve kısa sürede kentin her köşesinde açılan dükkanlarla sayı yüzlere ulaşmıştır. İlk Avrupa kahvehaneleri Venedik'te 1640 yılında, Marsilya'da 1642 yılında ve Londra'da 1652 yılında açılmıştır. Bununla birlikte, Osmanlı sefirlerinin Viyana (1665) ve Paris ( 1669) saraylarına yaptıkları diplomatik geziler, kamuoyunda ‘Türk usülü kahve içme’ kültürünün gelişmesine de yardımcı olmuştur. 

18. yüzyılın başlarına gelindiğinde, Hollanda, Fransa, İngiltere, İspanya ve Portekiz, Güneydoğu Asya ve Amerika kıtasındaki sömürgelerinde kahve plantasyonları kurmaya başlamışlardır. 

Kısa zaman içinde Endonezya, Surinam, Cava, Martinik, Jamaika ve Brezilya, büyük çaplı kahve tedarikçileri haline gelmiş ve Yemen kahvesine üstünlük sağlamayı başarmışlardır. 1788 yılında, dünya kahve ihracatının yarısı Karayipler’deki Fransız sömürgesi Santo Domingo (şimdi Dominik Cumhuriyeti) tarafından yapılmaktaymış.

Günümüzde kahve çoğunlukla Orta ve Latin Amerika’nın Ekvator bölgelerinin yanı sıra, Afrika, Güneydoğu Asya ve Hindistan’da yetiştirilmektedir. Başlıca üreticiler arasında, dünya kahve ihracatının %50’sini üreten Brezilya ilk sırayı alırken, robusta türü kahve çekirdeğinde başı çeken Vietnam ikinci, Kolombiya ise üçüncü sırada bulunmaktadır. Diğer önde gelen kahve üreticisi ülkeler arasında, Etiyopya, Honduras, Peru, Guatemala, Meksika, Nikaragua, El Salvador ve Kosta Rika sayılabilir. Günümüz dünyasında -büyük çoğunluğu gelişmiş ülkelerde olmak üzere- her gün 2.5 milyar fincan kahve tüketildiği tahmin edilmektedir.